/ by /   مقالات / 0 نظرات

باغ پرندگان

باغ پرندگان : یکی از جلوه‌های پر عظمت خلقت، پرندگان بوده‌اند؛ موجوداتی که روش زیست، ساختمان بدن، رنگ پر و بال و زیبایی حرکات موزون آن‌ها همواره الهام‌بخش دانشمندان، هنرمندان، زیست‌شناسان و شعرا بوده است. هرچه در طول تاریخ، بشر به شناخت بیشتری نسبت به پرندگان دست یافت، شگفتی و اعجابش فزونی گرفت. با چنین نگرشی شهرداری اصفهان در ادامه اقدامات بدیع و ابتکاری خود طی دهه‌های اخیر اقدام به احداث باغ پرندگان برای اولین بار در ایران کرد.

معرفی باغ پرندگان اصفهان

 اصفهان نه‌تنها به‌عنوان یکی از جاهای دیدنی اصفهان میزبان گردشگران و بازدیدکنندگان است، بلکه مرکزی برای شناسایی و بازدید و تحقیق دانش‌پژوهان و محققان نیز به شمار می‌آید. مجموعه باغ پرندگان اصفهان فعالیت خود را در مرداد سال ۱۳۷۵ آغاز كرد و مساحتی بالغ بر ۵۵۰۰۰ متر مربع دارد. مساحت داخلی زیر توری باغ ۱۷۰۰۰ متر مربع و مساحت توری ۴۰۰۰۰ متر مربع است. این توری روی ۱۶ ستون متحرک به ارتفاع حداكثر ۳۲ متر قرار دارد. در این مجموعه از بیش از ۱۳۰ گونه انواع مرغ و پرنده نگهداری می‌شود. 

لوکیشن باغ پرندگان

پرورش پرندگان ایرانمهر در مجموعه ناژوان، در ساحل زاینده‌رود قرار دارد و نه‌تنها به‌عنوان یکی از بهترین مکان های تفریحی کودکان در اصفهان شناخته می‌شود، بلکه برای بزرگسالان نیز جذابیت زیادی دارد. موقعیت باغ یکی از بهترین مکان‌ها در حاشیه زاینده‌رود و از نظر آب‌و‌هوا، مناسب‌ترین محل برای نگهداری این پرندگان است. بهترین گزینه‌ها برای دسترسی به این مجموعه استفاده از خودروی شخصی یا تاکسی‌های آنلاین است. برای دسترسی شخصی از پل وحید به‌سمت سه‌راه سیمین در امتداد پارک ناژوان پیش بروید. نرسیده به خیابان سیمین (سهروردی)، بعد از میدان به‌سمت راست بپیچید و وارد پارک ناژوان شوید. در پارک کافی است در خیابان الفت پیش بروید تا به باغ پرندگان برسید. شلوغی و ترافیک را در ایام پرگردشگر و تعطیلات در نظر بگیرید. 

زیستگاه‌های باغ پرندگان اصفهان

در باغ پرندگان اصفهان زیستگاه‌های متفاوتی بسته به شرایط زندگی طبیعی پرندگان در نظر گرفته شده است:

۱- بركه‌ها

چهار بركه كوچک و بزرگ در باغ پرندگان وجود دارد كه محل زندگی پرندگان آبچر مانند انواع اردک‌ها، قوها، غازها و… است. بركه بزرگی در قسمت مركزی باغ قرار دارد؛ به‌طوری كه تعداد زيادی از اين پرندگان آبچر را در برمی‌گيرد.

باغ پرندگان اصفهان
باغ پرندگان اصفهان _ پرنده قو

۲- صخره

صخره باغ كه در ضلع شرقی قرار دارد محيط زيستی مناسب جهت پرندگان كوهستانی و بيابانی است. پرندگانی چون كبک‌ها بيشتر در اين محيط ديده می‌شوند.

۳- قفس‌های شیشه‌ای 

از آنجا كه اصفهان دارای شرایط اقلیمی خاص خود است، این قفس‌ها با داشتن امكانات ویژه‌ای چون دستگاه تهویه، شوفاژ و كولر محیط مناسبی را برای پرندگانی فراهم می‌کند كه در محیط زیست طبیعی آن‌ها شرایط خاص آب‌و‌هوایی حاكم است و زیست گاه پرندگانی نظیر توکان،مرغ عشق و طوطی می باشد.

باغ پرندگان اصفهان
باغ پرندگان اصفهان_طوطی

۴-قفس های آهنی

اين قفس‌ها به دليل نوع تغذيه پرندگان شكاری مانند کرکس سیاه ، عقاب ، جغد و شاهین ساخته شده است؛ زيرا اين پرندگان در صورت آزاد بودن در محيط از ساير پرندگان و جوجه آن‌ها استفاده می‌كنند. همچنين سعی شده است محيط زيست طبيعی آن‌ها كه مناطق صخره‌ای كوهستانی است، در قفس‌های مربوط مهيا شود.

عقاب
عقاب

 

۵-فضای سبز

در این فضاها پرندگان بی خطر و در عین حال باارزشی همچون طاووس و قرقاول نگهداری می شوند.

طاووس
طاووس

۶-قسمت های پژوهشی 

 

این بخش‌ها بیشتر برای انجام پژوهش‌های علمی و تحقیقاتی ایجاد شده‌ است. در مجموع باغ پرندگان علاوه‌بر سرگرمی، جنبه تحقیقاتی و پژوهشی هم دارد. قسمت‌های مختلف این بخش عبارتند از:

قسمت تکثیر

در این بخش شرایطی برای پرندگان فراهم می‌شود تا عمل تخم‌گذاری و جوجه‌آوری را انجام دهند و از جوجه‌ها حفاظت می‌شود.

بخش تغذیه

همان گونه که همه اطلاع داریم پرندگان گوناگون به تناسب آناتومی بدن از مواد غذایی مختلفی تغذیه می‌کنند. بعضی دانه‌خوار، میوه‌خوار، بعضی گوشت‌خوار و بعضی همه‌چیزخوارند. به‌صورت کلی، وظیفه رسیدگی به تغذیه پرندگان برعهده این بخش می باشد.

بخش تاکسیدرمی

حتما بارها پرندگانی را دیده اید که آن ها را خشک می کنند سپس از آن ها نگهداری می کنند، به این کار تاکسیدرمی می گویند.

باغ پرندگان
باغ پرندگان

ساعت کاری باغ پرندگان چگونه است؟

باغ پرندگان ایرانمهر  در تمام روزهای هفته میزبان گردشگران است. ساعات کار مجموعه در نیمه اول سال از ۸ تا ۱۹ و در نیمه دوم سال از ۸:۳۰ تا ۱۶:۳۰ است. بهای بلیط مجموعه در ایام مختلف سال متغیر است و معمولا در زمستان‌ها ارزان‌تر به فروش می‌رسد.

بلیط باغ پرندگان چقدر است؟

بلیط ورودی در سال نیمه نخست سال ۱۴۰۱، مبلغ ۲۰,۰۰۰ تومان بوده است.  درسال های اخیر نسبت به تورم افزایش قیمت را شاهد بوده ایم. جهت اطلاع از قیمت ها ورزرو تماس بگیرید:۰۹۱۳۱۱۱۷۷۳۳ 

انتشار دهید