باغ پرندگان

یکی از جلوه‌های پر عظمت خلقت، پرندگان بوده‌اند؛ موجوداتی که روش زیست، ساختمان بدن، رنگ پر و بال و زیبایی حرکات موزون آن‌ها همواره الهام‌بخش دانشمندان، هنرمندان، زیست‌شناسان و شعرا بوده است. هرچه در طول تاریخ، بشر به شناخت بیشتری نسبت به پرندگان دست یافت، شگفتی و اعجابش فزونی گرفت. با چنین نگرشی شهرداری اصفهان در ادامه اقدامات بدیع و ابتکاری خود طی دهه‌های اخیر اقدام به احداث باغ پرندگان برای اولین بار در ایران کرد.

معرفی باغ پرندگان اصفهان

 اصفهان نه‌تنها به‌عنوان یکی از جاهای دیدنی اصفهان میزبان گردشگران و بازدیدکنندگان است، بلکه مرکزی برای شناسایی و بازدید و تحقیق دانش‌پژوهان و محققان نیز به شمار می‌آید. این مجموعه فعالیت خود را در مرداد سال ۱۳۷۵ آغاز كرد و مساحتی بالغ بر ۵۵۰۰۰ متر مربع دارد. مساحت داخلی زیر توری باغ ۱۷۰۰۰ متر مربع و مساحت توری ۴۰۰۰۰ متر مربع است. این توری روی ۱۶ ستون متحرک به ارتفاع حداكثر ۳۲ متر قرار دارد. در این مجموعه از بیش از ۱۳۰ گونه انواع مرغ و پرنده نگهداری می‌شود. 

باغ پرندگان اصفهان کجاست؟

باغ پرندگان اصفهان در مجموعه ناژوان، در ساحل زاینده‌رود قرار دارد و نه‌تنها به‌عنوان یکی از بهترین مکان های تفریحی کودکان در اصفهان شناخته می‌شود، بلکه برای بزرگسالان نیز جذابیت زیادی دارد. موقعیت باغ یکی از بهترین مکان‌ها در حاشیه زاینده‌رود و از نظر آب‌و‌هوا، مناسب‌ترین محل برای نگهداری این پرندگان است. بهترین گزینه‌ها برای دسترسی به این مجموعه استفاده از خودروی شخصی یا تاکسی‌های آنلاین است. برای دسترسی شخصی از پل وحید به‌سمت سه‌راه سیمین در امتداد پارک ناژوان پیش بروید. نرسیده به خیابان سیمین (سهروردی)، بعد از میدان به‌سمت راست بپیچید و وارد پارک ناژوان شوید. در پارک کافی است در خیابان الفت پیش بروید تا به باغ پرندگان برسید. شلوغی و ترافیک را در ایام پرگردشگر و تعطیلات در نظر بگیرید. 

زیستگاه‌های باغ پرندگان اصفهان

در باغ پرندگان اصفهان زیستگاه‌های متفاوتی بسته به شرایط زندگی طبیعی پرندگان در نظر گرفته شده است:

۱- بركه‌ها

چهار بركه كوچک و بزرگ در باغ پرندگان وجود دارد كه محل زندگی پرندگان آبچر مانند انواع اردک‌ها، قوها، غازها و… است. بركه بزرگی در قسمت مركزی باغ قرار دارد؛ به‌طوری كه تعداد زيادی از اين پرندگان آبچر را در برمی‌گيرد.

۲- صخره

صخره باغ كه در ضلع شرقی قرار دارد محيط زيستی مناسب جهت پرندگان كوهستانی و بيابانی است. پرندگانی چون كبک‌ها بيشتر در اين محيط ديده می‌شوند.

۳- قفس‌های شیشه‌ای 

از آنجا كه اصفهان دارای شرایط اقلیمی خاص خود است، این قفس‌ها با داشتن امكانات ویژه‌ای چون دستگاه تهویه، شوفاژ و كولر محیط مناسبی را برای پرندگانی فراهم می‌کند كه در محیط زیست طبیعی آن‌ها شرایط خاص آب‌و‌هوایی حاكم است.

۴-قفس های آهنی

اين قفس‌ها به دليل نوع تغذيه پرندگان شكاری ساخته شده است؛ زيرا اين پرندگان در صورت آزاد بودن در محيط از ساير پرندگان و جوجه آن‌ها استفاده می‌كنند. همچنين سعی شده است محيط زيست طبيعی آن‌ها كه مناطق صخره‌ای كوهستانی است، در قفس‌های مربوط مهيا شود.

و مکان های دیگری که برای نگهداری گونه های متفاوت پرندگان وجود دارد.

ساعات بازدید و بلیط باغ پرندگان اصفهان

 در تمام روزهای هفته میزبان گردشگران است. ساعات کار مجموعه در نیمه اول سال از ۸ تا ۱۹ و در نیمه دوم سال از ۸:۳۰ تا ۱۶:۳۰ است. بهای بلیط مجموعه در ایام مختلف سال متغیر است و معمولا در زمستان‌ها ارزان‌تر به فروش می‌رسد. بلیط ورودی در سال نیمه نخست سال ۱۴۰۱، مبلغ ۲۰,۰۰۰ تومان بوده است. 

انتشار دهید